ÇALIŞANIN METALAŞTIRILMASI

AKILLI VİDEO MÜLAKAT – ÇALIŞANIN METALAŞTIRILMASI

Bugün “ HrWin® ayda 48 kurumsal şirket tarafından 10.000 defa kullanıldı. ” haberinin küpürünü paylaşan CEO’nun Linkedin paylaşımını okudum.

Tabii ki konuya bir eleştiri getirmeden yanılıyor olabilir miyim diye firma ile iletişime geçerek bir de bilgilendirme maili aldım.

Online hizmet verdikleri birçok konu var.

  • Genel yetenek testleri
  • Yabancı dil testleri
  • Bilişim sınavları
  • Kişilik envanteri

Hepsi benim kanımca da online olarak yapılabilecek ve çok fazla karşılıklı etkileşime geçilmeden test mantığı içeren şeyler olduğu konusunu destekliyorum.

Bu hizmetlere ilaveten fark yarattıklarını düşündükleri bir hizmetleri daha var. Akıllı Video Mülakat – HrWin®.

 

Mülakatta yeni dönem diye tanıttıkları HrWin® ‘in direk internet sitelerindeki tanımını paylaşıyorum:

HrWin® İnsan kaynakları ve bilişim uzmanları tarafından tasarlanmış; yüz yüze ya da telefon ile gerçekleştirilen birinci aşama olan iş görüşmelerinin yerini alan dijital mülakat platformudur. HrWin® ile adaylarınızın istediği zaman ve istediği mekanda belirlediğiniz mülakat sorularını telefonlarının ön kamerasında ya da bilgisayarlarının başında kamerada online yanıtlamalarına imkan vererek şirketinize önemli ölçülerde zaman ve maliyet avantajı sağlayan dijital iş görüşmesi aracıdır. HRWin® sektörün ilk “akıllı* video mülakat” uygulamasıdır.

 

Çalıştığım firmanın çok şubeli bir yapıya sahip olması sebebiyle bende skype üzerinden adaylarla karşılıklı görüşmeler yapıyorum.

 

Yanlış anlaşılmasın eş zamanlı video mülakatlarına itirazım yok.

 

Benim burada takıldığım nokta,

bu hizmeti alan firmanın İnsan Kaynakları çalışanı soruyu sisteme kaydedecek ve

bildirimin ulaştığı adayda sorunun cevabını çekeceği video ile İnsan Kaynakları çalışanına ulaştıracak.

 

Ayrıca programın hedefi zaman ve maliyet avantajı sağlamakmış.

BRAVO HrWin®!

 

Program zamanının ötesine geçip robotların yoğun çalıştığı döneme geçmiş bile. Neredeyse istihdam etmeye karar verdiğiniz kişiyle ilk defa işbaşı günü yüz yüze görüşeceksiniz.

Nerede kaldı bu işin psikolojisi ve adaya saygı?

 

Sanki çalışma arkadaşı değil de GORA’daki Robot 216’yı seçiyoruz.

 

Bence bu sistemi satmaya çalışan firma iş ilişkisinin iki taraflı olduğunu unutup, aday için insan kaynakları yetkilileriyle yapacağı iş görüşmesinin önemini atlayan yanlı bir ürün ortaya çıkarmış.

 

Adayın görüşmenin yapılacağı ofise gelip muhtemel çalışma arkadaşları ve çalışacağı ofisi görmesi, görüşme anında İnsan Kaynakları çalışanı sayesinde firma hakkında edineceği izlenim ve İnsan Kaynakları çalışanının aday ile ilgili gözlemleri hiçe sayılmış.

 

Anlaşılan bu mantıkla giden ve insanı metalaştıran firmalar sayesinde, çalışanların aidiyet duygularının neden gelişmediğini daha çok konuşacağız.

 

Aklıma George CLOONEY’nin  Up In The Air filmi geldi.

Cingöz yeni yetme İK’cı aynı HrWin® sisteminin benzeri mantıkla zaman ve maliyetten tasarruf edeceğini düşünerek dahiyane bir fikir ile gelir ve çıkış mülakatlarını online yaptırma kararını alır.

Her işten çıkış görüşmesi can sıkıcıdır kabul ediyorum ama insan değer gördüğünü anlamak için bunu karşısına oturan bir kişiden duymak ister.

Ekrandaki bir surattan değil.

Filmde de bu online işten çıkarma uygulaması ile işler çığırından çıkıyor ve eski sisteme dönülüyor vs. vs.

 

Şu ana kadar bu sistemi kullanan 48 şirket olduğunu söylüyor firmanın CEO’su, anladığım kadarıyla bu sistemi alacak birçok firmada olacak.

Alan ve alacak firmalara maliyet ve zaman açısından süper bir öneri sunuyorum.

Çalışanlarınıza çıkış bildirimlerini SMS ile yapın.

SMS’i hazırlama süresi 2 dakika ve maliyet 10 kuruş.

BRAVO HrWin®!

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir