İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDERKEN NASIL GİYİNİLMELİDİR?

İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDERKEN NASIL GİYİNMELİDİR?

Hepimizin daha önceden de duyduğu gibi ilk intiba ilişkiler açısından çok önemlidir.

İlk karşılaşma anında ne ile uğraştığınız, giydiğiniz kıyafetler ve beden diliniz karşınızdaki kişinin sizinle alakalı edineceği fikri doğrudan etkilemektedir.

 

Özellikle iş görüşmelerinde İnsan Kaynakları çalışanının sizi tanımak için ayıracağı kısa sürede, etkiyi arttırmak için adayın kıyafet tercihini özenle yaptığını işe alımcıya hissettirmesi adayın benzer adaylar arasından sıyrılmasını sağlayacaktır.

 

Şu andan itibaren muhtemelen kendimi “Bugün ne giysem?” jürisinden biri gibi hissedeceğim.

 

İş görüşmesine gideceğiniz yerin kıyafet tercihleri ile ilgili mutlaka bir tahmininiz vardır.

 

Hiçbir fikriniz yok ise orada çalışan bir kişiden fikir alabileceğiniz gibi, günümüzde çok moda olan şirket sosyal medya hesaplarını biraz inceleyip orada çalışan kişilerin fotoğraflarını gözlemleyerek giyeceğiniz kıyafet ile ilgili fikrinizi netleştirebilirsiniz.

 

Eğer iş görüşmesine gideceğiniz yer kurumsal bir firma veya kıyafet konusunda ciddi kurallara sahip olduğunu düşündüğünüz bir yer ise koyu renklerdeki ceket-etek veya ceket-pantolon tercihinizi tek renk bir bluz ya da gömlek ile kombinleyebilirsiniz.

Bakımlı ayakkabılarınız, ince kravatınız ve abartıya kaçmayan aksesuarlar kullanarak zihninizde sıkıcı olduğunu düşündüğünüz takım elbise hayalini modernize edebilirsiniz.

 

Özellikle çalışanlarının yaratıcı yönüne daha fazla önem veren firmaların işe alım yetkilileri ise adayın kıyafet tercihlerinin kişiliğini yansıtmasına önem verirler.

Kişiliğini yansıtma ifadesi suiistimal edilebileceğinden bu kavramın salaş, abartılı ve özensiz giyim anlamına gelmediğini hemen hatırlatmak isterim.

Bu tarz serbestliğe önem veren firmalarda bile iş görüşmesine giderken, “smart casual” dediğimiz takım elbise olmayan aynı zamanda çok sportif de olmayan kıyafetler seçilebilir. Benimde benimsediğim bu tarz kanvas pantolon, biraz daha spor bir gömlek, kazak veya şık bir ceketten oluşmaktadır.

 

Ayrıca daha önceden giydiğiniz ve kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetleri tercih etmek kendinizi öz güvenli hissetmenize de sebep olacaktır.

Mutlaka bu hisleri veren birkaç kıyafetiniz hemen aklınıza gelmiştir.

 

İş görüşmesine giderken neler tercih edilmemeli?

  • Lekeli ve ütüsüz kıyafetler
  • Göze batan renkler
  • Abartılı aksesuarlar
  • Baskın parfümler
  • Aşırı makyaj
  • Çok uzun ve bakımsız sakal
  • Ölçüsüz dekolte
  • Ucu açık ayakkabı veya terlik

 

Bende adayın görüşmeye gelirken bakımlı ve güzel giyinmiş olmasını önemserim. Bu bana ve işe saygı duyduğu hissine kapılmamı sebep olur.

Ama bir adayın sadece güzel giyinmiş olması istihdam edilmesi anlamında benim için son sıralarda yer alır.

Aday, “iş görüşmesinde ne giyeceğim” diye günlerini zehir edip zaman harcayacağına, iş görüşmesi yapacağı yöneticiyi etkilemek için nelerden bahsedebileceğini ve geleceği ile ilgili planlarını netleştirmeli. Ne söyleyeceğini prova eden bir adayın, muhattap olacağı kişiyi etkileme konusunda başarıya daha çok yaklaşacağı kanısındayım.

 

Ben hiç kimseyi çok güzel giyinmiş diye işe almadım ve hiçbir yeteneği kırmızı çorap giyiyor diye elemedim de.

Ama kendine yatırım yapmış ve sadece bir şansa ihtiyacı olan birçok arkadaşıma iş imkânı sundum.

 

Bu yazıdan sonra hala “İş görüşmesine giderken ne giyilir?” diye araştırmandansa, sitemdeki  “İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDECEK ADAYA İK MÜDÜRÜ’NDEN MEKTUP!” yazımı görüşmeye gitmeden önce okumanızı öneririm .

 

Umarım yapacağınız bir iş görüşmesinde karşılaşır ve yazım hakkında konuşma fırsatı yakalarız.

 

Arayışınızda başarılar.

 

 

Sitemdeki  “İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDECEK ADAYA İK MÜDÜRÜ’NDEN MEKTUP!” yazımı görüşmeye gitmeden okumanızı isterim .

 

Umarım yapacağınız bir iş görüşmesinde karşılaşır ve yazım hakkında konuşma fırsatı yakalarız.

Başarılar.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir